Dokumenty - co trzeba zabrać do notariusza?

W zależności od rodzaju planowanej czynności notarialnej, takiej jak darowizna, sprzedaż, zamiana, zniesienie współwłasności, postępowanie spadkowe, umowa o dział spadku, podział majątku wspólnego małżonków, ustanowienie odrębnej własności lokalu czy inne, jej przedmiotu (np. działka rolna, działka budowlana, mieszkanie, lokal usługowy, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu) oraz stron czynności notarialnej (osoba fizyczna, obywatel RP, cudzoziemiec, spółka, fundacja), wymagane są różne dokumenty do notariusza. Właściwe  przygotowanie dokumentów notarialnych jest kluczowe dla sprawnego przeprowadzenia wybranej czynności.

 

Przedłożenie dokumentów notarialnych

Przed umówieniem spotkania warto skontaktować się z Kancelarią w celu potwierdzenia, jakie dokumenty do notariusza będą potrzebne. Niektóre sprawy mogą wymagać dostarczenia dodatkowych dokumentów, ponadto czego wymaga się standardowo, o czym decyduje notariusz. Aby mieć pewność, co trzeba zabrać do notariusza, zaleca się przekazanie odpowiednich informacji przed wizytą w Kancelarii. 
 

Co potrzeba do notariusza przed spotkaniem?

Przed ustalonym terminem spotkania niezbędne dokumenty do notariusza powinny zostać dostarczone do Kancelarii w oryginałach (w postaci papierowej lub elektronicznej). Pozwoli to na przygotowanie projektu aktu notarialnego i skróci czas wizyty w Kancelarii. Warto również upewnić się wcześniej, co wziąć do notariusza, aby nie zabrakło żadnego z istotnych dokumentów.
 

Dokumenty notariusz – lista najważniejszych dokumentów

Poniżej przedstawiamy przykładową listę dokumentów i informacji potrzebnych do konkretnych czynności notarialnych, jednak należy pamiętać, że każdy przypadek jest inny i notariusz dokonujący czynności może zażądać dodatkowych dokumentów w zależności od charakteru danej sprawy.

 

Jeżeli przedmiotem zbycia lub obciążenia ma być nieruchomość/prawo nabyte tytułem czyn- ności wymienionych w art. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn (w tym nabytych na podstawie dziedziczenia, darowizny, nieodpłatnego zniesienia współwłasności) - potrzebne jest dodatkowo zaświadczenie potwierdzające, że podatek od spadków i darowizn został ure- gulowany/nie należał się/zobowiązanie podatkowe wygasło (wydane przez naczelnika wła- ściwego Urzędu Skarbowego).
W każdym przypadku jeżeli zakup jest finansowany ze środków pochodzących z kredytu bankowego potrzebne są także dokumenty kredytowe:
- umowa kredytowa,
- oświadczenie banku do ustanowienia hipoteki w akcie notarialnym.

Ponadto niezbędne jest również podanie poniższych danych, a podczas spotkania okazanie dokumentu tożsamości (dowód osobisty / paszport / karta pobytu):

 

Osoby fizyczne 

- imiona i nazwisko, 
- imiona rodziców, 
- numer dokumentu tożsamości, 
- numer ewidencyjny PESEL, 
- adres zamieszkania i ewentualnie adres do korespondencji, 
- stan cywilny i wypis aktu notarialnego umowy majątkowej małżeńskiej - o ile była zawierana, 
- w przypadku działania przez pełnomocnika 
- wypis aktu notarialnego pełnomocnictwa. 

 

Osoby prawne 
- numer Krajowego Rejestru Sądowego (KRS), 
- numery REGON i NIP 
- o ile nie wynikają z odpisu z KRS, 
- dane osobowe osób reprezentujących osobę prawną 
- imiona i nazwisko, numer dokumentu tożsamości, numer ewidencyjny PESEL, adres zamieszkania, 
- w przypadku działania przez pełnomocnika 
- wypis aktu notarialnego pełnomocnictwa. 
- uchwała organu osoby prawnej (np. obejmująca zgodę na dokonanie czynności notarialnej przez osoby reprezentujące osobę prawną) 
- o ile zgodnie z ustawą/umową spółki/statutem osoby prawnej uchwała taka jest wymagana.