Obowiązek weryfikacji zastrzeżenia numeru PESEL przez notariuszy

Od dnia 1 czerwca 2024 roku min. notariusze mają obowiązek weryfikować zastrzeżenia numerów PESEL osób fizycznych w Rejestrze Zastrzeżeń Numerów PESEL. Zgodnie z art. 85a ustawy Prawo o notariacie notariusz przeprowadza weryfikację przed dokonaniem czynności notarialnej, której przedmiotem jest:

1)    nabycie nieruchomości, zbycie nieruchomości lub obciążenie nieruchomości (także udziału w nieruchomości, prawa użytkowania wieczystego, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu lub udziału w nich),

2)    sporządzenie pełnomocnictwa do nabycia nieruchomości, zbycia nieruchomości lub obciążenia nieruchomości (odpowiednio udziału w nieruchomości, prawa użytkowania wieczystego, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu lub udziału w nich).

Jeżeli stroną lub mocodawcą jest osoba fizyczna, której numer PESEL jest zastrzeżony w Rejestrze Zastrzeżeń numerów PESEL albo w przypadku niedostępności systemu teleinformatycznego, w którym prowadzony jest rejestr zastrzeżeń numerów PESEL, notariusz ma obowiązek odmówić dokonania czynności notarialnej.

Zastrzeżenie numeru PESEL – co to oznacza?

Możliwość zastrzeżenia numeru PESEL przez osoby fizyczne wprowadziła ustawa z dnia 7 lipca 2023 r. dotycząca ograniczania niektórych skutków kradzieży tożsamości. Takie zastrzeżenie powoduje zablokowanie numeru PESEL widoczne w Rejestrze Zastrzeżeń Numerów PESEL prowadzonym przez Ministra Cyfryzacji, przy czym w każdej chwili istnieje możliwość cofnięcia takiego zastrzeżenia, a po 30 minutach ponownego zastrzeżenia numeru PESEL. Zarówno zastrzeżenie jak i cofnięcie są natychmiastowe i odbywa się w czasie rzeczywistym.

Jak zastrzec numer PESEL?

Proces ten można przeprowadzić w kilku miejscach, takich jak urząd gminy lub miasta lub online. 

Gdzie można zastrzec numer PESEL online?

Zastanawiasz się, gdzie można zastrzec numer PESEL bez wychodzenia z domu? Oto dwie główne możliwości:

  1. w aplikacji mObywatel,
  2. na stronie gov.pl.

To proste i szybkie rozwiązania pozwalające na natychmiastowe działanie.

Cofnięcie zastrzeżenia numeru PESEL – jak to zrobić?

Jeśli chcesz cofnąć zastrzeżenie numeru PESEL, masz możliwość dokonania tego w tych samych miejscach, w których można dokonać zastrzeżenia: w aplikacji mObywatel, w urzędzie gminy lub miasta oraz na stronie gov.pl. Proces ten odbywa się w czasie rzeczywistym.

Skutki zastrzeżenia numeru PESEL

Czym skutkuje zastrzeżenie numeru PESEL? Konsekwencją jest zablokowanie numeru PESEL w rejestrze, co uniemożliwia jego wykorzystanie przez osoby trzecie. 

Zastrzeżenie numeru PESEL - co daje?

Zastrzeżenie PESEL chroni skutecznie przed ryzykiem wyłudzeń i kradzieży tożsamości, zapewniając większe bezpieczeństwo danych w wielu sytuacjach, takich jak transakcje notarialne czy inne działania wymagające weryfikacji tożsamości.